Załadunek produktów na ciężarówki

Załadunek produktów na ciężarówki

W magazynach przeładunkowych często odbywa się gwałtowne tempo spowodowane presją czasu. Niestety ma to niekorzystny wpływ, kiedy odbywa się załadunek lub rozładunek produktów na ciężarówki. Dlaczego? Chodzi o bezpieczeństwo. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii i wypadków na stacji przeładunkowej jest wówczas naprawdę bardzo wysokie. Ze względu na te zagrożenia należy wiedzieć, jakich zasad przestrzegać, by załadunek towarów był bezpieczny.

Wózki widłowe – nieoceniona pomoc przy załadunku i rozładunku ciężarówek

Podczas załadunku i rozładunku ciężarówek ważny jest czas i wydajność pracy, ale ważniejsze jest bezpieczeństwo. W związku z tym zaleca się wykorzystywanie do tego procesu specjalistycznego sprzętu, czyli wózków widłowych. Do wykonywania załadunku produktów na ciężarówki poleca są przede wszystkim modele wózków widłowych ze szczególnie zwrotnym nadwoziem, aby załadunek mógł odbywać się sprawnie, szybko i bezpiecznie, nawet w ciasnych pomieszczeniach.

Jeśli załadunek odbywa się wewnątrz pomieszczenia, wówczas zaleca się używania elektrycznych wózków widłowych. Z kolei wózki spalinowe lepiej używać na zewnątrz. Tak naprawdę wszystkie wózki widłowe, czyli pojazdy wysokiego składowania, są zwrotne, łatwe w obsłudze, wydajne i, co najważniejsze, zapewniają bezpieczeństwo podczas ładowania towarów na ciężarówkę.

Zasady, jakich należy przestrzegać podczas załadunku/rozładunku towarów na ciężarówkę:

  1. Wózki widłowe służą wyłącznie do transportu towarów.
  2. Przed podniesieniem towaru należy sprawdzić, czy nad głową nie ma żadnych przedmiotów.
  3. Ładunek nie może być uszkodzony. Należy go dokładnie sprawdzić i zadbać o to, by był stabilnie ustawiony na palecie.
  4. Palety powinny być tak dobrane, by utrzymać udźwig. Jeśli będą uszkodzone, zgniłe czy też zdeformowane, należy je wymienić.
  5. Podczas załadunku lub rozładunku towaru na lub z ciężarówki, należy upewnić się, czy pojazd jest na hamulcu postojowym. Zadbanie o stabilność pojazdu jest bardzo ważna. W tym momencie duża odpowiedzialność spoczywa zarówno na operatorze wózka widłowego, jak i na kierowcy ciężarówki.
  6. Nie można podnosić ładunków na jednym widelcu wózka widłowego, jeśli znajdzie taka potrzeba, należy wykorzystać wózek widłowy z podwójnym lub nawet potrójnym masztem.
  7. Na koniec najważniejsza rzecz – upewnienie się, że wózek znajduje się przynajmniej 5-10 cm wyżej niż ciężarówka.

Stosując się do wyżej wskazanych zaleceń, wykonywanie załadunku, rozładunku towarów na ciężarówkę będzie bezpieczne, szybkie i sprawne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments