Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najbliższy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… zdobytym w postaci zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to wydarzenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, stanowi toż „układ mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są toż jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym wpływie – szokujące dla świata – wtedy też nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem kluczowym będzie główna zmiana status quo. Rok ten może żyć jak wielkie wahadło, wychylające się w kierunku przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki monetarnej i finansowej, a też – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do pisania polityki potrafiło toż świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wartość w charakterze wydatków związanych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w postaci zielonej oraz czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych w związku z brakiem zwrotu z lokacie w niniejszym rynku, skorzystają z przyczyn i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w domowych krajach. Zbiegnie się zatem w sezonie z nową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie toż zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich prac i zdobywanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze wartości spowodują, że cena ropy Brent wróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to ważnym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, ale też dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. kładł się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na koniec za długiego szumu medialnego i słabych zwrotów z lokacie. Chociaż w wartość kolejnych zobowiązań w charakterze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najprawdziwszy na świecie dostawca wprowadzanego w samochodach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego same z najdoskonalszych produktów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w szerocy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na obniżenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesie zwiększonego popytu oraz doskonalszych opłat oraz również gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie ale w Stanach Zjednoczonych, a oraz na pełnym świecie wprowadzono na rynek biliony USD w skór kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz wyższych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z pomocy na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a ubytki w Stanach Zjednoczonych są piękne i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w postępowanie przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w okazji na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i wartości zaczną szybko żyć w wartość, jak projekty będą przychodzić do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na etapy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z odpowiednim kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem gospodarczym i fizycznym, prezentującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz walką ze strony przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch i na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia wykonań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę ekonomiczną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w małym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, a do końca roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Od tego sezonu na sektor ten działały negatywnie dwie wielkie role. Ważną z nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i mocne postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w terenie produkcji ropy z łupków, w efekcie której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był będący kapitał delikatny i społeczny będący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na siłę odnawialną. W rezultacie niższych wartości oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – dodatkowo będzie toż równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek ostatniego roku, że w związku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w całym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego okresu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ciągu ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w współczesnym stanie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że żyć ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w stanie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również oraz inne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą daleko zróżnicowane od lat. RPA postępuje w kierunku bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w wartość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do porozumienia w historii co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Ale obecnie na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a wraz nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „sprawiedliwego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie dodanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na placu amerykańskim tworzone z pracy zagranicznej. Sprawi to mocne protesty ze strony partnerów handlowych, ponieważ będą to w postaci stare taryfy w dzisiejszym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją pracę do Czyń Zjednoczonych w charakterze uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana zachowania w wartość działań na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, idąc do zastosowania istotnego wpływu fiskalnego i stałego umocnienia SEK. Jak często stanowiło wtedy miejsce w wypadku szwedzkiej polityki, podobnie gdy na wstępu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za dużo w progresywnym opodatkowaniu, idąc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji dotarła do momentu, w którym społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wyjątkową i dalej będącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę formę, tym jednym wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak również ich misje były skuteczne: otwartość i równość dla każdych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte leczenie może przytłaczać, a każde modele wymagają być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły bardzo być. Inne kraje skandynawskie będą informować o „warunkach dominujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, natomiast nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze powodu na bliski status małej, otwartej gospodarki, będzie szczególnie wrażliwa na pełne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak i ekonomicznego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, podobnie jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest banalny i biały, czyli chodzi do szkoły demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a kobiety w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie bardziej liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w coraz szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a też obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przyznają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do jednego poziomu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo robi się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, tworząc się na nakładane przez Węgry – natomiast w roli premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup chodzących na myśl praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To niezwykłe do jedzenia status quo, a obie ściany będą były trudności z przybyciem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w układzie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma istotną zmianę retoryki, która zbiega się w sezonie z transferami z UE, ale zaniknie w ciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na cenie, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej dochodzić nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek cenie dolara o 30 proc. w układu do złota. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i wadom związanym z żyjącymi zagrożeniami ze strony Stanów Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i opiek nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą część finansową na świecie. Celem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sytuacji prowadzenia całego handlu w niniejszym kraju jedynie w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ środków na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W ciągu tylko paru miesięcy USD straci na cenie 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments