Terapia bazalna Choszczno

Terapia bazalna Choszczno

Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Edukacja postaci z niską niepełnosprawnością sprzężoną do młoda była sytuacją marginalizowaną. W poprzednich latach można zobaczyć korzystne zmiany w niniejszym terenie. Powstaje jeszcze wiele nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i szkół, które gwarantują na potrzeby rozwojowe tej grupy dzieci oraz młodzieży dzięki dobrze dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz dobrej infrastrukturze.

Terapia bazalna Suchań

 

Część uczniów z uwag zdrowotnych nie może wykonywać obowiązku szkolnego na gruncie placówki oświatowej. Wówczas podopieczny zawarty jest nauczaniem indywidualnym tworzonym w zakładu rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza grupą są dzieci wymagające stosowania metod medycznych, tj. dializowane, korzystające zwykle lub czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z zastosowaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i potrzebujące regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a dodatkowo inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Jedną z metod terapii postaci z niską niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój fizyczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny opracowany przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej wykorzystywana jest również w roli z dziećmi oraz młodzieżą dotkniętą niepełnosprawnością będącą produktem czynników prenatalnych i okołoporodowych, jak oraz z kobietami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy ciężkim uszkodzeniom neurologicznym, a jeszcze w terapii chorób neurodegeneracyjnych i do grona kobietom w stopniu terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Kobieta z niską niepełnosprawnością sprzężoną kontaktuje się przez ciało, całym sobą. Brak mienia swego ciała, do jakiego robi już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza człowieka w stan na pograniczu wypoczynku i trwania, w którym samoświadomość i osobę tego, co go ogranicza, stopniowo zanika. Obowiązywanie w takim mieszkanie że iść się codziennością postaci z dużymi uszkodzeniami neurologicznymi, i w wyniku zmierzać do stagnacji i apatii. Terapia bazalna działa w wyborze prawidłowej pozycji do czynności i odpoczynku, umożliwia zorganizowanie aktywności naszej dziecka przez poszukiwanie możliwych kondycji i pokazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w dziale realizacji podstawowych funkcji pielęgnacyjnych, modeluje sposób zabawy i sprawia na rozwój komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi najwięcej korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez stały, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, prowadząc do obniżenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. To znacznie istotna strefa, zważywszy na często będącą u dzieci skoliozę idącą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Suchań

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments