Rodzaje schodów ze stali nierdzewnej

Rodzaje schodów ze stali nierdzewnej

Rodzaje schodów ze stali nierdzewnej

Schody ze stali nierdzewnej na dobre zagościły w naszych domach i mieszkaniach. Równie często pojawiają się w biurowcach, sklepach, bankach i innych budynkach użyteczności publicznej. Dobrze sprawdzają się też jako schody na poddasze, strych i schody ewakuacyjne. Dlaczego stalowe schody są tak popularne? To zasługa ich wyglądu, ale też wytrzymałości stali nierdzewiejącej. Stalowe schody to też oznaka misternej pracy, a także objaw mody na dobrej jakości produkty ze stali.

Dlaczego schody ze stali nierdzewnej?

Zaletą schodów ze stali nierdzewnej jest ich wytrzymałość i antykorozyjność. Schody wewnętrzne tego rodzaju nie niszczeją i długo zachowują swój dobry wygląd. Nie trzeba ich też konserwować, w odróżnieniu od np. schodów z drewna. Konstrukcja stalowych schodów z nierdzewki jest lekka i prosta, mieszczą się one w małych pomieszczeniach. Co ważne, bardzo łatwo dobrać do nich odpowiednią balustradę. Najlepiej, jeżeli jest to barierka ze stali nierdzewnej lub szkła.

Schody ze stali spiralne idealne do małych mieszkań

Stalowe schody kręcone ze stali nierdzewnej są bardzo małe. Pod względem konstrukcji jest to najmniejszy rodzaj schodów wewnętrznych. Opierają się one na słupie nośnym, do którego przytwierdzone są stopnie schodów ze stali – najczęściej w formie trójkąta. Schody tego typu mogą być prawoskrętne lub lewoskrętne.

Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią w domu lub mieszkaniu, to montaż schodów spiralnych będzie dobrym pomysłem. Są one lekkie, nie zagracają pomieszczenia i świetnie przepuszczają światło. Dzięki temu dobrze wyglądają w wysokich, ale małych lokalach. Sprawdzają się też jako wejście na poddasze i schody awaryjne.

Stalowe schody zabiegowe do biura i domu

Schody zabiegowe to jeden z popularniejszych typów schodów wewnętrznych. Są bardzo wygodne, bezpieczne i z tego względu montowane są często w domach jednorodzinnych. Zabiegowe schody ze stali mają dwa biegi, a przy skręcie obierają kąt prosty. Posiadają stopnie w kształcie trójkąta skierowane – zgodnie z biegiem schodów – w lewą albo prawą stronę. W rzucie przypominają literę U.

W klasycznej wersji stalowe schody zabiegowe to schody wspornikowe. Wówczas ich konstrukcja nośna stabilizuje się na słupach podtrzymujących stopnie. W nowoczesnej wersji schody tego typu mogą być podwieszane. Wiszące schody stalowe prezentują się bardzo designersko. Musimy tylko pamiętać, że to rozwiązanie zarezerwowane jest dla nowych budynków, ponieważ schody wiszące trzeba montować w głębi muru.

Do schodów zabiegowych pasuje balustrada ze stali nierdzewnej i szkła – klasyczna albo montowana od podłogi do stropu kondygnacji.

Schody stalowe wiszące

Schody wiszące ze stali nierdzewnej są bardzo efektowne, ale ich montaż zarezerwowany jest dla nowo powstających domów. Dzieje się tak, ponieważ schody podwieszane opierają się na belce nośnej umieszczonej w ścianie. Po zewnętrznej stronie schody stalowe nie są już podpierane słupkami nośnymi. To nowoczesne rozwiązanie nadające się do dużych salonów i otwartej klatki schodowej.

Konstrukcja schodów wiszących ze stali umocowana jest w grubej ścianie. W niej kotwiczy się solidną belkę nośną. To do niej będą później przymocowane stopnie schodów ze stali nierdzewnej. Schody dywanowe dobrze prezentują się w połączeniu stalowych stopni i całoszklanej balustrady. W takim wydaniu w pełni odzwierciedlają lekkość tego rozwiązania.

Schody ze stali nierdzewnej belkowe

Popularnym rodzajem schodów stalowych są schody belkowe. Ich atrakcyjność wynika z lekkiej konstrukcji nośnej schodów. Zaletą tego typu rozwiązania jest też charakterystyczna belka, która pozwala na odciążenie całej kompozycji. Schody belkowe występują w dwóch wersjach:

  • jako schody jednobelkowe – solidne stopnie schodów przymocowane są pośrodku bardzo grubej belki
  • jako schody dwubelkowe – stopnie schodów przymocowane są do dwóch belek, w tym przypadku stopnie mogą być cieńsze niż w schodach jednobelkowych.

Cała specyfika tego rodzaju schodów wewnętrznych polega na przymocowana za pomocą śrub stopni schodów wyłącznie do trzonu belki. Ta może występować w formie zetki lub prostej listwy ze stali nierdzewnej. Po obu brzegach stopnie zakończone są wysoką balustradą. Zazwyczaj jest to balustrada ze stali nierdzewnej i szkła.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments