Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Zażywana przez mało dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że zawierać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w charakterze wywołania obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych od siebie źródłach. Sprawa jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Zarówno na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić biorą się krajowi specjaliści w konkretnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Przystępujemy do historii bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co powodować dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w systemie „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż dużo powszechny lek podawany przy cukrzycy typu II i leczony przez dużą grupę pacjentów. Z wielu lat przedstawia się o tej podstawy jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków potrafi być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, iż w Polsce kupuje ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najprzyjaźniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do działania cukrzycy typu II, używaną jednak te często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Z paru lat leki z tą substancją czynną są swoisty renesans. Odkryto skoro jej wyjątkowe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z polskich danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji także w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi mocno kłopotliwy dla wątroby. Posiada same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z znajomych źródeł wskazuje, że zasady w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem wypowiada w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Że się jednak za chwila lat okazać, że młodzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co znacznie

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne artykuły będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba podejść do sytuacji poważnie, zarazem wprawdzie nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do bliskiego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacji od danych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co znacznie. Możliwe jest przestawianie chorych na kolejne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z listy mniej wygodne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje właśnie w teorii. W działalności aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od działania z dnia na doba. Poprawienie ich na własne produkty lecznicze potrafi być przygnębiające i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zazwyczaj w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych preparatów z sektora europejskiego – co stanowi jako dużo możliwe – potrafi być tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina powtarza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments