Jak zasługiwać na ropie naftowej?

Jak zasługiwać na ropie naftowej?

Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak pracować na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy zasypywani informacjami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się ile na tych pytaniach można zarobić a jako zatem w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo prosto. Obecnie w Polsce mamy wstęp do instrumentów ekonomicznych oraz narzędzi, dzięki którym każdy z nas może w zaciszu domowego fotela czerpać ze kolei cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy wolą być ropę naftową ?
Ropa jest materiałem, bez jakiego nie może pracować żadna gospodarka. To sam z najbardziej chcianych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat ewoluują a z przodem bieżącego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co dobrze, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła więc o niemal 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był dość stabilny. W pozostałej połowie tegoż roku nastąpiła jednak duża korekta ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stanowiła zatem zawsze tylko chwila wytchnienia dla kupujących. Od stycznia 2007 notowania znacznie szybko pną się w górę.

Czym naprawdę handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Jednym z nich istnieje Brent, wydobywana na platformach na Morzu Północnym, a nowa to West Texas Intermediate, wydobywana na Krótkim Wschodzie, tylko w wysokiej liczbie rafinowana w Stanach Zjednoczonych – stąd niezwykle modna. Ta kolejna jest ciągle o około 1-2$ droższa. Do tego wyboru dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszystkie rodzaje ropy wystawiane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie potrafimy kupować oraz dostarczać na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy uzyskać kontrakty CFD , jeśli jednak dołączymy do sądu, że układa się na placu korekta toż potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD czerpiemy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o wartości np. 50.000 zł będziemy potrzebowali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Są zatem to transakcje dostępne dla wielkiego zakresu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o wartości 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty inwestor musi mieć na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor zamyka swoje role sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a wszystka wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile potrzebuję posiadać pieniędzy?
Aby czerpać z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w budynku maklerskim, który oferuje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Unii Europejskiej jesteśmy szeroki asortyment brokerów z Londynu, których stawki prowizji chodzą do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą obowiązywać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (zarządzanych przez KNF) dzięki czemu każde sprawy związane z podłożem oraz utrzymywaniem rachunku uzyskamy w stylu polskim nie tocząc się z budynku czy znajomego biura.

Konta na układy CFD mogą żyć wykonywane w różnych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czyli jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili stosować z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a dodatkowo tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na jednym rachunku inwestycyjnym obsługiwanym przez internet z dowolnego mieszkania na podłogi.

Kupować lub sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą duży. Niezmiennie jest na nią popyt, w granicę jak podnoszą się światowe parki samochodowe. Dziś w Stanach Związanych jest 250 milionów pojazdów, natomiast w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chce chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy i pamiętać o prężnie powiększających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w terenach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest obecnie niemalże wyczerpany. Nie możliwość wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny broniły się na stabilnym poziomie przydatne byłoby „pojawianie się” co chwila lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze naszymi złożami.

„Ceny ropy będą wciąż rosnąć, gdyż firmy naftowe zbyt kilka inwestowały w produkcję oraz infrastrukturę, by mogły sobie poradzić z ogromniejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były szef FED.

Wszystko to i prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę obecnie w pozostałej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania dostaną w ruchu kilku lat 200$.

Jest ponad nowa część medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w skutku od ziemi. Na dużo zmiennym rynku możemy to oczekiwać również korekt i dużych spadków. Inwestorzy, którzy mają, że przychodzi czas odwrócenia mogą użyć kontrakty CFD do walki na spadki.

Ropa naftowa toż szczególnie płynny towar natomiast jej zmiany polecane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki innowacyjnym technikom oraz rozwojowi rynków walutowych możemy też właśnie w Polsce zawierać zgody na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto z ostatniego korzystać.

Zobacz również Oil Profit

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments