Integracja systemu obsługi transportu możliwa także z BDO

Integracja systemu obsługi transportu możliwa także z BDO

Integracja systemu obsługi transportu możliwa także z BDO

Prowadzenie firmy to szereg obowiązków. Jednym z najnowszych jest korzystanie z bazy BDO. Można jednak robić to łatwiej przez odpowiednie integracje.

BDO jest specjalną bazą danych, która została utworzona już w 2012 roku. Jednak dopiero od 1 stycznia 2020 roku zaczęto mówić o niej częściej. Dlaczego? To właśnie wtedy BDO zastąpiło używane dotychczas papierowe karty przekazania odpadów.

Na szczęście, nie ma potrzeby korzystania z bazy bezpośrednio. Możliwa jest także integracja z BDO, którą oferuje coraz więcej programów biznesowych. Wśród nich znajdują się również systemy przeznaczone do obsługi transportu.

Czym jest BDO?

BDO, a dokładnie Baza Danych Odpadowych jest elementem bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Za pomocą tej właśnie bazy możliwe jest gromadzenie danych dotyczących odpadów, a także tworzenie związanych z tym rejestrów, ewidencji oraz sprawozdań.

Od dnia 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy zobowiązani są do korzystania z BDO, a dokładnie do prowadzenia elektronicznej ewidencji i sprawozdawczości odpadów. Dotychczas możliwe było to za pomocą dokumentów w formie papierowej. Teraz obowiązek trzeba realizować online.

Uwaga! Ze względu na epidemię koronawirusa ewidencja odpadów może być prowadzona w formie papierowej do dnia 31 grudnia 2020 roku. Należy jednak przenieść do systemu BDO wszystkie wystawione w tym czasie karty, najpóźniej w terminie do 31 stycznia 2021 roku.

Kto musi zarejestrować się w BDO?

Rejestr BDO prowadzą marszałkowie województwa, którzy wpisują przedsiębiorstwa do spisu – odbywa się to zarówno na wniosek firm, jak również z urzędu, co zależne jest od rodzaju prowadzonej działalności.

Wniosek o wpisanie do rejestru BDO można złożyć za pośrednictwem strony internetowej rejestr-bdo.mos.gov.pl.

Z BDO muszą korzystać te firmy, które:

  • wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów
  • wprowadzają produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie, akumulatory, a także sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • produkują lub importują opakowania bądź też kupują je od firm z Unii Europejskiej

Warto wskazać, że w przypadku BDO wielkość firmy nie ma znaczenia. W związku z tym obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji dotyczy zarówno mniejszych firm jednoosobowych, jak również dużych korporacji.

Brak realizacji obowiązku BDO jest karany, dlatego też przedsiębiorcy muszą pamiętać o tym, aby terminowo i skrupulatnie wprowadzać do bazy odpowiednie informacje o wytwarzanych przez siebie odpadach.

BDO – możliwa integracja z systemami informatycznymi

Nowy obowiązek firmy mogą realizować za pośrednictwem strony internetowej BDO znajdującej się pod adresem bdo.mos.gov.pl, lecz również mogą korzystać z innego rodzaju oprogramowania, które zostało zintegrowane z BDO.

Tego rodzaju integracja jest dużym wsparciem w realizacji prezentowanego obowiązku, ponieważ znacznie usprawnia prowadzenie czynności, zmniejsza ryzyko popełnionych błędów, a przy tym także pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.

Aktualnie integracja z BDO jest dostępna dla coraz większej liczby programów skierowanych dla biznesu. Posiada ją również oprogramowanie SOTIPM, czyli System Obsługi Transportu i Pracowników Mobilnych, które przeznaczone jest do obsługi firm spedycyjnych i transportowych, które również podlegają nowemu obowiązkowi związanemu z odpadami.

Integracja pozwala w tym przypadku na wykonanie prac związanych z przekazaniem informacji do BDO bez konieczności logowania się bezpośrednio na stronie, lecz przez odpowiedni moduł w oprogramowaniu. Dane są zapisywane w systemie BDO.

Podsumowując, możliwa integracja z BDO pozwala na jeszcze łatwiejsze spełnianie nowego obowiązku wynikającego z najnowszych przepisów dotyczących ewidencji odpadów. Wybór oprogramowania, które posiada integrację z systemem BDO, jest wówczas dużym wsparciem w realizacji tej czynności – ułatwia jej prowadzenie, a także oszczędza czas związany z koniecznymi formalnościami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
4 lat temu

Czyli w skrócie wiekszość firm w Polsce. Bo niewiele jest firm które tych odpadow nie mają. Polecam nie olewać sobie tego tematu oraz trzymać sie segregacji oraz ewidencjonować odpady. Bo potem mozna narobić sobie sporych problemów prawnych.