Hydroizolacja fundamentów bez błędów – co radzi rzeczoznawca budowlany?

Hydroizolacja fundamentów bez błędów – co radzi rzeczoznawca budowlany?

Hydroizolacja fundamentów bez błędów – co radzi rzeczoznawca budowlany?

Bez dobrze zrobionych fundamentów nie wybudujesz bezpiecznego domu. Solidne fundamenty podtrzymują całą konstrukcję budynku. Jeśli są wadliwe, ściany wewnątrz będą pękać i wilgotnieć, a ciepło z budynku będzie uciekało na zewnątrz. Jak prawidłowo wykonać fundamenty pod dom? Co zrobić, jeśli wykonawca popełnił błędy na budowie? Radzi rzeczoznawca budowlany.

Co to jest hydroizolacja fundamentów? 

Fundamenty trzeba zabezpieczyć przed przenikaniem wilgoci do wnętrza budynku. Służy do tego hydroizolacja fundamentów. Taka ochrona budynku jest bardzo ważna, ponieważ woda gruntowa przedostaje się przez mury i może szybko je zniszczyć. Zawilgotniałe ściany mogą pękać, kruszyć się, a wilgoć sprzyja rozwijaniu się pleśni na murach. A to już nie tylko problem estetyczny, ale i stracone pieniądze na kolejne remonty. 

Żeby uniknąć podobnych problemów, rzeczoznawcy budowlani zalecają dobrą organizację prac na budowie i weryfikowanie robót budowlanych. Dobra hydroizolacja fundamentów pomoże nam uniknąć konsekwencji nadmiernej wilgoci w budynku. Ale żeby mieć pewność, że woda gruntowa została zatrzymana poniżej poziomu fundamentów, musimy mieć zaufanie do wykonawcy. Co zrobić, jeśli ekipa budowlana źle wykonała izolację fundamentów? Może też zdarzyć się, że w projekcie nie przewidziano realnej wysokości wód gruntowych.

W każdym przypadku, jeżeli mamy podejrzenie, że wykonawca zaniedbał swoje obowiązki i popełnił błędy na budowie, możemy żądać naprawy usterek. Bez dobrego wsparcia specjalisty uzyskanie odszkodowania może jednak być trudne. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy budowlanego. Ekspert budowlany sprawdzi stan murów i poziom ich zawilgocenia. Na tej podstawie będzie w stanie ocenić, czy hydroizolacja fundamentów jest prawidłowa.

Hydroizolacja fundamentów – rodzaje  

Rodzaj hydroizolacji fundamentów uzależniony jest od rodzaju podłoża, na którym zbudowany jest dom. Wyróżniamy:

  • hydroizolację poziomą
  • hydroizolację pionową
  • hydroizolację przeciwwilgociową
  • hydroizolację przeciwwodną.

Hydroizolacja pozioma fundamentów umieszczona jest przy ławie fundamentowej. Może też być montowana pod płytą żelbetową, a więc przy samym podłożu. Hydroizolację poziomą prawidłowo montuje się na styku ściany fundamentowej i elewacji budynku, a także między ławą i ścianą fundamentów.

Hydroizolację pionową fundamentów instaluje się przy powierzchni ścian fundamentowych w pionie. Izolacja tego typu chroni mury przed przenikaniem wód gruntowych powyżej fundamentów.

Hydroizolację pionową i poziomą trzeba montować w połączeniu. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że izolacja budynku jest skuteczna. Popełnimy błąd, jeśli pod ławą fundamentową umieścimy tylko jeden rodzaj izolacji albo nie połączymy ze sobą izolacji poziomej i pionowej. Umieszczenie izolacji fundamentów musi być przewidziane w projekcie. Jeżeli mamy podejrzenia, że mimo to wykonawca nie zabezpieczył fundamentów prawidłowo, możemy sprawdzić jego pracę. Niezawodnym sposobem jest wykonanie ekspertyzy budowlanej. Rzeczoznawca budowlany oceni stan prac budowlanych i wykona odpowiednie pomiary.

Hydroizolację fundamentów możemy też podzielić na:

  • przeciwwilgociową  
  • przeciwwodną.

Izolację przeciwwodną stosuje się w przypadku domów posadowionych na wilgotnym podłożu. Hydroizolacja tego typu jest konieczna przy wysokim poziomie wód gruntowych i w przypadku, kiedy podłoże zasysa wodę. Hydroizolacja przeciwwilgociowa jest od niej lżejsza. Stosujemy ją, jeśli wody gruntowe nie zalegają przy ścianach budynku, a woda nie napiera na fundamenty.

Pamiętajmy, że jeżeli w nowym domu mury „pocą się” i stale są wilgotne, albo ściany zaczynają pękać, być może podczas robót budowlanych popełniono jakiś błąd. Warto to sprawdzić i zlecić rzeczoznawcy budowlanemu badania kontrolne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments