Dlaczego firany szyte na zamówienie są lepszym rozwiązaniem niż zakup gotowych?

Dlaczego firany szyte na zamówienie są lepszym rozwiązaniem niż zakup gotowych?

Na sklepowych półkach często widzimy mnóstwo gotowych zasłon i firan. Czasami decydujemy się na ich zakup, ale w efekcie nasze okno ozdobione jest zbyt krótkim lub za długim, niedopasowanym na szerokość i źle układającym się materiałem. Wówczas żałujemy wydanych pieniędzy i zastanawiamy się, jak znaleźć dobrą alternatywę. Przychodzimy dziś z odpowiednią na to nurtujące pytanie i wskazujemy, jakie są zalety firanek zamawianych na wymiar, względem firan gotowych. Zapraszamy do lektury!

Czy warto inwestować w firany do domu?

Firany do domowego salonu czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia mają różne zadania. Z jednej strony pełnią funkcję czysto ozdobną – sprawiają, że dane wnętrze wygląda znacznie ciekawiej. Z drugiej natomiast pozwalają uzyskać prywatność, ponieważ oddzielają od tego, co dzieje się po drugiej stronie okna.

Kwestia tego, czy warto inwestować w firany do domu, jest mocno indywidualna. Istnieją bowiem zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy tego rozwiązania. Jeśli jednak ktoś nadal zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na zamówienie firanki na wymiar, powinien zapoznać się z ich najważniejszymi zaletami. Wówczas podjęcie odpowiedniej decyzji będzie znacznie łatwiejsze.

Jakie są podstawowe zalety firan robionych na wymiar?

Firanki szyte na zamówienie mają wiele zalet – zwłaszcza porównując je do gotowych wariantów. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych plusów, które często decydują o fakcie zakupu tego rodzaju zasłonki.

Zaleta #1 Możliwość dopasowania firan szytych na wymiar do nietypowych rozmiarów okien

Okna do domu lub mieszkania występują w różnych rozmiarach oraz kształtach. W związku z tym zakup gotowych firan często bywa trudny, ponieważ mogą one nie wpasować się w witrynę okienną. W związku z tym znacznie lepszym rozwiązaniem jest zamówienie firan na wymiar. Można wówczas zadecydować o tym, jak dokładnie mają one wyglądać.

Podczas zamawiania firan należy zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość okna. Ważne jest jednak to, że nie będzie to równe z ilością materiału, jaką należy wykorzystać. Zazwyczaj bowiem potrzeba go zdecydowanie więcej, ponieważ znaczna jego część idzie na marszczenia. 

Właściciele nieforemnych okien (w kształcie np. trapezów) powinni brać pod uwagę najdłuższą jego ramę. Dzięki temu będą mieć pewność, że cała powierzchnia witryny okiennej będzie zasłonięta.

Zaleta #2 Możliwość zakupu firan na zamówienie w pożądanej długości 

Kolejną zaletą zdecydowania się na firany na wymiar jest możliwość dopasowania ich długości do wysokości okna. W domach i mieszkaniach są bowiem zarówno tradycyjne, krótki okna, jak i większe – balkonowe. W związku z tym długość firan powinna być odpowiednio do nich dobrana.

Niektóre osoby, będące zwolennikami nietypowych rozwiązań, lubią też postawić na firankę o różnej długości. Oznacza to, że jej dolna część jest „ścięta”. Często zdarzają się również warianty z falbankami. 

Zaleta #3 Możliwość wyboru materiału, z jakiego firana na wymiar ma zostać wykonana

Kolejnym istotnym punktem jest możliwość wyboru materiału na firankę na zamówienie. Dostępne są bowiem:

  • firany z woalu;
  • firany z tiulu;
  • firany z kreszu;
  • firany z organzy;
  • firany z żakardu;
  • firany z markizety.

Jak widać, ilość rodzajów materiałów, z których wykonywane są firany na wymiar, jest naprawdę pokaźny. Wyróżniają się one między sobą nie tylko grubością, ale też fakturą. Niektóre są bowiem gładkie, inne bardziej pofałdowane. Różna może być też ich przepuszczalność światła, dzięki czemu łatwo wpłynąć na jasność pomieszczenia poprzez zastosowanie różnych typów firan. 

Zaleta #4 Możliwość zadecydowania o dokładnym kolorze firany robionej na zamówienie

Kolejną zaletą firan szytych na zamówienie jest możliwość wyboru koloru materiału, z jakiego mają być wykonane. Najczęściej wybieranymi barwami są odcienie bieli, szarości i beżów. Nie oznacza to jednak, że tylko na takie warianty trzeba się zdecydować. Jeśli ktoś ma specjalne wymagania, może wybrać inny kolor tego rodzaju zasłonek, ponieważ powinny one być dopasowane przede wszystkim do gustu danej osoby, a także stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. 

Firanki na wymiar w różnych kolorach lub wzorach często wybierane są do pokoju dziecięcego, gdzie stworzenie ciepłej, domowej atmosfery jest wyjątkowo ważne. Maluch potrzebuje bowiem przestrzeni, która będzie dopasowana bezpośrednio do niego – tak, aby to pociecha czuła się wyjątkowo komfortowo w danym wnętrzu.

Jaki jest koszt zamówienia firan na wymiar?

Zakup firan na wymiar jest z pewnością nieco większym wydatkiem, niż wybór gotowych. Warto jednak pamiętać o tym, że zamówienie firanki zgodnie z indywidualnymi potrzebami gwarantuje zadowolenie z produktu. Na finalną cenę składa się nie tylko ostateczna ilość materiału, która musi być wykorzystana, ale też jego rodzaj i typ firanki, na jaki się decydujemy (na kołach, taśmie, żabkach itp.). 

Artykuł przygotowała firma Plisy Okienne z Łaz (pod Warszawą) zajmująca się montażem plis, rolet, żaluzji i moskitier na zamówienie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments