Depilacja laserowa – dlaczego latem nie można z niej korzystać?
Gdyby trzeba było wskazać tylko jeden zabieg, który kojarzy się z kuracjami wykonywanymi w klinikach urody, zapewne wiele osób postawiłoby na depilację laserową. Ta terapia od lat cieszy się ogromną popularnością. Jest też stale rozwijana i z roku na rok wykorzystuje się w niej coraz bardziej zaawansowane aparatury zabiegowe. Pomimo tego, nadal jednym z głównych przeciwwskazań do depilacji laserowej pozostaje świeża opalenizna oraz duże nasłonecznienie. Z czego to wynika?
Zgodnie z powszechnie przyjętą definicją, depilacja laserowa to metoda trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Co ciekawe, określenie to często stosuje się w odniesieniu do zabiegów, które nie mają zbyt wiele wspólnego z wykorzystaniem lasera. Tak jest m.in. w przypadku depilacji IPL bądź SHR, gdzie kluczową rolę odgrywają aparatury emitujące impulsy energii świetlnej. Jednak również takie metody usuwania włosków nie są dostępne w okresie letnim. A wszystko przez zbyt intensywne działanie promieni słonecznych, które mogłyby doprowadzić do powstania niepożądanych zmian skórnych.
Spis Treści
W jaki sposób takie zabiegi usuwają zbędne owłosienie?
Metody określane ogólnie „depilacją laserową” słyną przede wszystkim z bardzo wysokiej skuteczności. Stąd też zapewne wynika ich duża popularność wśród osób, które korzystają z usług gabinetów kosmetycznych. W porównaniu z tradycyjnymi sposobami depilacji, te zaliczane do grupy „laserowych” mają za zadanie oddziaływać przede wszystkim na to, co znajduje się w skórze, a nie na jej powierzchni. Łatwiej będzie to wyjaśnić na konkretnym przykładzie.
Depilacja SHR pozwala na uszkodzenie mieszka włosowego. Jest to możliwe dzięki wyspecjalizowanej aparaturze, która emituje szybkie impulsy energii świetlnej. Ich działanie w obszarze zabiegowym prowadzi do podgrzania skóry (nawet jej głębszych warstw). A tam z kolei znajdują się wspomniane już mieszki włosowe, które ulegają stopniowemu zniszczeniu. Warto też podkreślić, że w przypadku technologii SHR osiągnięcie bardzo widocznych rezultatów jest możliwe zarówno w przypadku ciemnych, jak i jasnych włosów. To z pewnością wyróżnia omówioną metodę na tle innych zabiegów depilacji.
Minimum 4-6 tygodni od uzyskania opalenizny
Wiele osób trudno przekonać do tego, że długotrwała ekspozycja skóry na działanie słońca to nic dobrego. Nawet stosowanie preparatów z wysokimi filtrami UV nie daje gwarancji całkowitej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Chęć uzyskania atrakcyjnej opalenizny zbyt często wygrywa ze zdrowym rozsądkiem. A kwestia ta jest również bardzo problematyczna w przypadku chęci skorzystania z różnych zabiegów kosmetycznych. Świeża opalenizna stanowi bowiem istotne przeciwwskazanie do wielu kuracji gabinetowych.
W przypadku depilacji laserowej zazwyczaj spotkamy się z zaleceniem, zgodnie z którym zabieg może zostać wykonany dopiero po upływie minimum 4-6 tygodni od ostatniej, długotrwałej ekspozycji skóry na działanie słońca. Kuracje tego typu, wykonywane przez wykwalifikowanych kosmetologów, mają oczywiście bezinwazyjny przebieg. Niemniej, omawiane metody usuwania owłosienia sprawiają, że skóra staje się znacznie bardziej podatna na podrażnienia. W skrajnych przypadkach wykonywanie depilacji laserowej w okresie letnim może doprowadzić nawet do wystąpienia przebarwień, poparzeń oraz zdecydowanego przyspieszenia procesu fotostarzenia.
Inne przeciwwskazania do depilacji laserowej
Wysoka skuteczność różnych rodzajów depilacji laserowej ma swoją cenę. Z zabiegów tego typu można korzystać dopiero wtedy, gdy wykluczone zostaną wszystkie przeciwwskazania. A silne działanie promieni słonecznych, wysoka temperatura za oknem i świeżo nabyta opalenizna to nie jedyne czynniki, które uniemożliwiają przeprowadzenie depilacji laserowej. Do ważnych przeciwwskazań zalicza się m.in. okres ciąży i karmienia piersią, przyjmowanie leków rozrzedzających krew czy ziół światłoczułych, cukrzycę, łuszczycę, skłonność do bliznowacenia, epilepsję, choroby nowotworowe, nadciśnienie (nieleczone lub nieunormowane) oraz zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Co więcej, nawet po wykluczeniu wszystkich przeszkód, każdorazowe wykonanie depilacji laserowej powinno być poprzedzone oceną stanu skóry przez kosmetologa, który będzie przeprowadzał taką kurację.
Źródło artykułu: Qclinique