Czy to już pora na aparat słuchowy? Objawy, które warto skonsultować z protetykiem słuchu

Czy to już pora na aparat słuchowy? Objawy, które warto skonsultować z protetykiem słuchu

Czy to już pora na aparat słuchowy? Objawy, które warto skonsultować z protetykiem słuchu

Często prosisz rozmówców o powtórzenie wypowiedzi? Pogłaśniasz telewizor lub radio? Warto udać się wtedy do gabinetu protetyka słuchu.

Nowoczesny aparat słuchowy jest w stanie znacznie poprawić komfort życia osoby, która doświadcza niedosłuchu lub ma szumy uszne. Kiedy zatem konieczne jest badanie słuchu oraz aparat do ucha?

Niedosłuch coraz poważniejszym problemem

Dzisiaj ubytek słuchu taki jak niedosłuch staje się powoli chorobą cywilizacyjną. Ma to powiązanie zarówno z faktem, że żyjemy w głośnym środowisku, jak również ze starzeniem się społeczeństwa.

Niedosłuch jest zaburzeniem narządu słuchu, które polega na nieprawidłowym odbieraniu czy przewodzeniu dźwięków. Częstotliwość występowania tego schorzenia rośnie wraz z wiekiem – szacuje się, że dotyka ono nawet 35 proc. osób po 75. roku życia.

Także ubytek słuchu, w tym towarzyszące mu szumy uszne, zawroty głowy mogą być efektem przebytych lub obecnych schorzeń u pacjenta czy urazów mechanicznych.

Jak rozpoznać problemy ze słuchem?

Pierwsze objawy niedosłuchu bardzo często nie są zauważane przez osobę z taką dolegliwością, która przyzwyczaja się do gorszego słyszenia. W pewnym momencie jednak ubytek słuchu czy też szumy uszne mogą stać się tak poważne, że będą przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu.

Bardzo często problemy najpierw zauważa otoczenie osoby z niedosłuchem, dlatego też nie warto wówczas lekceważyć uwag bliskich. Im szybciej wykonane zostanie badanie słuchu, tym łatwiej będzie można dobrać odpowiednie aparaty słuchowe i przywrócić komfort codziennego życia!

Objawy mogące wskazywać na niedosłuch:

  • proszenie rozmówców o powtórzenie wypowiedzi
  • ustawienie głośności w telewizorze i radiu na wysoki poziom
  • przesadnie głośne słyszenie niskich czy bzyczących dźwięków, na przykład hałasu ulicznego, pracującej lodówki
  • trudności z rozpoznawaniem mowy w większym hałasie

Gdy zatem zauważasz u siebie te właśnie objawy albo są one widoczne u osoby z otoczenia, wówczas potrzebne będzie badanie słuchu, które będzie mogło określić stan tego zmysłu. Na podstawie takiego badania można następnie dobrać nowoczesne aparaty słuchowe przywracające poprawny słuch.

Problemy ze słuchem? Wybierz się do protetyka słuchu!

Gdy pojawia się ubytek słuchu czy szumy uszne, w takim przypadku nie trzeba od razu udawać się do lekarza – otolaryngologa. Najlepiej, aby badanie słuchu wykonał specjalista w dziedzinie protetyki słuchu, który będzie mógł ewentualnie zalecić pacjentowi wizytę u lekarza.

Badanie u protetyka słuchu jest bezbolesne i nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania się. Jego cena także jest niska lub można skorzystać z niego za darmo w ramach różnych akcji. Badanie słuchu polega na rozpoznawaniu dźwięków w słuchawkach. Wynik możemy dostać od razu.

Gdy badanie wykazuje trwały niedosłuch, wówczas zalecany jest aparat słuchowy. Taki aparat do ucha może posiadać różne formy, na przykład mogą być to aparaty słuchowe ze słuchawką w kanale (RIC), aparaty zauszne (BTE) czy aparaty wewnątrzuszne (ITE).

Urządzenia te posiadają różne ceny, przy czym najdroższe mogą kosztować nawet po kilkanaście tysięcy złotych. Na aparat słuchowy można również otrzymać dofinasowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia czy też z PFRON-u (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Podsumowując, gdy pojawiają się objawy mogące wskazywać na ubytek słuchu czy też inne niekorzystne objawy, na przykład szumy uszne, w takim przypadku warto wykonać badanie słuchu. Prawidłowo dobrany aparat słuchowy jest wówczas w stanie zapewnić maksymalny komfort życia!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Bernafon producentem aparatów słuchowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments