Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na złe konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów szybko oraz w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Potrafią to być niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego podejścia także może świadczyć za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane klientowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to chwila szkodliwe pomyłki, jakie możemy spowodować. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a właśnie zostanie wysłany do odpowiedniej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w formacie konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy zaczyna się nowe konto a potrzebuje zasilić je przekazem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli rzecz nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Za wielka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W współczesnym przykładu problem stoi się zdecydowanie dużo intensywny. Bank nie płaci za pomyłki użytkowników w tej sprawie także umie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W współczesnym faktu można tylko zetknąć się z kontrahentem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie jaśniejsza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesu za wysokich przelewów z chwilą przyszłą ważna w sposobie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna odpowiedź była szczuplejsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najznaczniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za krótki lub zbyt duży czas cyfr, okienko z artykułem powiadomi o braku, lub przelew nie zostaje przygotowany i człowiek z banku umówi się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w organizacji cyfr lub niewłaściwe ich wprowadzenie to teraz nigdy nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na zamknięte konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w przeciągu paru dni codziennych (czas oczekiwania może kłócić się w zależności od regulaminu, w poszczególnych bankach trwa ledwie dzień, w własnych nawet ponad tydzień). Jeśli natomiast błędny numer jest niezależny, to pieniądze trafią na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co czynić?

Popełniliśmy błąd w formacie konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W zależności od banku możemy stworzyć:

anulowanie samodzielne z poziomu bankowości internetowej – wygodne w mało bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z specjalistą. Nie wciąż jest możliwa (szukaj danych w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest dodatkowe, a skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank chyba nie pogodzić się na cofnięcie przelewu, jeżeli w regulaminie jest przedmiot, że maszyna nie anuluje zajęć z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi problemów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest wtedy jednak regułą (znów zależy całkowicie od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Ma się też szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli transakcja nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wydających), można ją otworzyć. A jeśli pieniądze poszły już na obce konto, z stylu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze i czy toż w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy prosta do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługę w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Jest wtedy jednak zdecydowanie dobra decyzja, nie obowiązek. Na miary zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zadanie dobre z danym daniem i zasadami współżycia społecznego. Co świadczy, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może zanieść do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do wypłaty na miary zasad kodeksu cywilnego, który prowadzi, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, jest zobowiązany do wydania korzyści w przyrodzie, a jeżeli to trudne, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego znaczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w kraju istniałoby wtedy bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do dania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ceny i numer rachunku osoby, która planuje odzyskać swój majątek. Wiadomo nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można już tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest zawsze cechą dodatkowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas drogo kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może dostać opłatę. Dodatkowa metoda jest stosowana tylko z winy osoby, która błędnie wpisała znane oraz potrzebuje zaangażowania pracowników firm. W zależności od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Właśnie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy przecież od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank przyjmie się pomocy w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze wiele. W zależności od instytucji pewno istnieć więc opłata od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments